streda 14. novembra 2007

Moderný marketing - blogy, podcasty a vlogy

Hneď dneska by som ešte rád napísal pár riadkov aj o novej forme získavania zákazníkov - a síce o blogovaní.

Najskôr krátke vysvetlenie pojmov:
  • blog - web log - priestor na váš osobný názor ale aj firemný názor
  • podcast - to je zvukový blog. Výborná a čoraz častejšie používaná forma
  • vlog - nie že by to bola úplná novinka posledných dní, ale skoro aj áno. Je to jednoduché video, ktoré slúži ako video blog
Prečo je blogovanie také úžasné? Lebo vás neobmedzuje. Môžete napísať to, čo naozaj chcete. Existuje veľa možností, kam si svoj blog "odložiť". Ja som si vybral www.blogger.com pretože má výborný Alexa rank a okrem toho, prostredie na písanie sa mi tu veľmi páči.

Na svojom blogu môžete publikovať nie len svoje názory o živote, ale aj názory na business alebo na konkrétny produkt, firmu a pod. No a časom sa váš blog stane čítaný. Začnú ho čítať ľudia, ktorí majú záujem čítať práve názor na tému, o ktorej píšete vy. No a pokiaľ budú chcieť, napíšu vám aj svoj názor.

Takže predstavme si model, že píšem svoj názor a rady na tému používania a opráv automobilov, pretože som super servisák. Nepotrebujem zarobiť na každom, kto sa chce niečo spýtať. Chcem ľuďom poradiť, že keď mi neostrekuje predné sklo, chyba môže byť aj v tom, že nemám vodu v nádržke pre ostrekovač alebo že mám zanesený ostrekovač. Čiže mám svoju cieľovú skupinu - ľudia, ktorí majú problém so svojím autom. Toto by vám klasické formy marketingu nepriniesli.

Niekto si možno povie, že blog, to je iba taký denníček pre tých, ktorí sa nemajú komu vyrozprávať. Hahahaha, tomuto hovorím absolútne nepochopenie sily blogov. Na Slovensku je to zatiaľ ale bežný názor. No a to je super, začnite teraz, buďte medzi prvými, ktorí začnú blogovanie používať ako marketingový nástroj!

Čo spravíte s ľuďmi, ktorí vám a vašim názorom venovali svoj čas? No, buď budete mať uspokojenie, že super, niekto je na vaše názory zvedavý, alebo ich upozorníte na svoje produkty. Keď budete písať o riešení problémov s autami a zároveň upozorníte na svoj autoservis, zvládli ste to na jednotku!

Zdá sa vám, že blogov je veľa? Áno, sú ich milióny po celom svete. No, lenže koľko z nich sa venuje presne tej istej téme ako vy? Už ich zasa tak veľa nie je. Minule som čítal o jednom rozvodovom právnikovi z USA a jeho blogu. Píše tam rady pre ľudí, ktorí sa chcú rozviesť. Koľko takýchto blogov je na internete? Myslím, že to nie je veľa. Má na svojom blogu tisíce a tisíce návštev. Skôr rieši problém ako si podeliť čas medzi zákazníkov ako to, kde ich zohnať. Ok, ľudia sa rozvádzajú. Ale toto isté platí pre všetky možné druhy podnikania, ktoré vymyslíte.

Blogom sa budem venovať ešte mnohokrát, pretože som z ich sily nadšený. Môže vám to pripadať málo, ale po prvom mesiaci blogovania mám na svojom blogu denne nejakých 15 unikátnych návštev. Pre niekoho málo, ale mnoho webstránok môže o takej návštevnosti iba snívať.

To sa nechcem chváliť, iba vás chcem trošku motivovať {:o).

Aká forma reklamy je skutočne efektívna?

Hlavne finančne silnejšie spoločnosti vsádzajú na overené metódy získavania zákazníkov prostredníctvom reklamy. Overené metódy reklamy sú:
  • televízia
  • rádio
  • tlač - noviny, časopisy
  • letáky
  • PR - public relations
  • billboardy
  • platené odkazy na internete
  • ... ďalšie
Televízia. Napriek tomu, že túto alternatívu využívajú hlavne bohatšie firmy, osobne si myslím, že je prístupná pre každého. Veď keď pôsobím lokálne, idem do lokálnej televízie a jej ceny sú zlomkom cien televízie, ktorá visiela pre celú krajinu. Prišla zima a tak som si potreboval prezuť ako veľa z vás zimné pneumatiky. No a pozeral som zrovna našu lokálnu televíziu a bežala tam reklama na jeden pneuservis. No super, ako dobre, rovno som tam išiel. Keby sa prezentovali napr. na Makríze, nemalo by to zmysel pre niekoho z Košíc, že sa môže dať prezuť v Trnave.

Rádio je pre mňa podobný prípad ako televízia. Vždy je to o tom, koho chcete osloviť. Mám skôr pocit, že reklamy v rádiu a televízii sú viac určené pre koncového zákazníka ako pre firmu, ale nie vždy to platí.

Tlač - noviny, časopisy. Zasa. Pokiaľ pôsobíte lokálne, potom lokálne periodikum, ak celoslovensky, potom možno radšej väčšie periodikum.

Letáky. Máme ich plné schránky a celkom by ma zaujímalo, akú majú účinnosť. Veľmi by som sa na ne nespoliehal. Aj keď, všetky babky rady lúštia kde je čo lacnejšie. Keď si ale postavíte pekné brigádničky, ktoré tie letáky rozdávajú v obchoďáku, síce výsledok asi bude rovnaký, ale ľudia sa potešia.

PR - public relations. Toto je veľmi široká téma a mnohí nepovažujú PR za súčasť marketingu. Ja nie som odborník, ale aj v PR ide o to, aby firma zarobila. Či už primárne, alebo sekundárne. Pri PR je to práve sekundárne. Slabá forma je písanie reklamných článkov, teda hlavne ak je autor slabý a článok príliš priehľadný. Milá forma je sponzoring, ale tu dosť záleží na kombinácii toho, kto vidí náš sponzoring, či mu máme čo ponúknuť.

Billboardy. Neviem, či existuje ešte viac neadresná forma reklamy. Celkom sa zabávam na tých, ktoré sú nad pisoármi na mužských toaletách. Áno, fakt si ich všimnem, ale vtedy mám zvyčajne myšlienky o témach, o ktorých sa bavím s ľuďmi pri stole.

Platené odkazy na intertene sú pre mňa stará forma reklamy a určite trošku efektívna, ale preceňovaná. Veď to nie je výhra, že si zaplatíte pár korún za každého, kto klikne na reklamu, aby prišiel na vašu stránku. To by ste museli mať šťastie, aby zrovna hľadal niečo také, čo chce kúpiť. Pokiaľ ale nemá nakupovaciu náladu a iba surfuje, vyhadzujete peniaze.

Viete, čo je na týchto všetkých popísaných alternatívach najhoršie? Vôbec nepôsobia adresne. Platíte za to, že oslovujete všetkých, aj tích, ktorí nie sú vaša zákaznícka cieľová skupina. Aj napriek tomu, že občas nie je vyhnutia, považujem tieto formy za trošku neefektívne vyhadzovanie paňazí.


No a nové, o ktorých by som rád niečo napísal sú:
To by bolo na jeden článok ale dosť veľa, trošku to rozhádžem, nikto nečíta rád dlhé texty {:o).

štvrtok 8. novembra 2007

Minimálny počet zamestnancov v spoločnosti s ručením obmedzeným

Minimálny počet zamestnancov v s.r.o.-čke je nula. Áno nula. Nemusíte mať vo svojej spoločnosti zamestnaného nikoho, dokonca ani majiteľa, čiže vás, a ani konateľa.

No, ale ako si budete vy vyberať peniaze z firmy, pokiaľ by ste neboli zamestnancom? No predsa cez podiel na zisku! Problém je v tom, že si musíte na to trošku počkať, pretože to musí prejsť rok, musíte si spraviť daňové priznanie a až potom sa dá hovoriť o rozdelení si podielu na zisku, keď ten zisk vôbec nejaký je. Toto ale odporuje klasickej slovenskej pravde, že zisk sa snažíme v maximálnej možnej miere stopiť. A okrem toho. Najskôr si zdaníte zisk firmy, potom ešte zdaníte svoje dividendy, fakt neviem, či sa to oplatí. Radšej buďte buď zamestnancom alebo živnostníkom, ktorý firme faktúruje svoje služby.

Takže, koľko zamestnancov? Predpokladajme, že aspoň všetci majitelia, t.j. minimálne jeden. No a ďalej. Keď sa pozrieme mimo našej krajiny, napríklad do Veľkej Británie, zistíme, že tam ich Ltd spoločnosti musia mať minimálne dvoch zamestnacov - riaditeľa a sekretárku. Je to asi taký zvyk z minulosti, ale osobne si myslím, že je to výborný zvyk. Viete prečo? Pretože pokiaľ niekto robí svoju prácu, nevenuje moc času administratíve. Alebo inak, ako som písal v sérii 10 krokov pre štart vlastného podnikania, normálne sa venujete zárobkovej činnosti iba asi 25% svojho času. Ostatné zožerie réžia firmy a administratíva. Pokiaľ by ste sa mohli venovať zárobku až 75% svojho času a tých 50% by riešil(a) asistent(ka), potom sa dá povedať, že ak 25% uživí jedného človeka, potom vlastne uživíte aj ju a ešte vám 25% zostane na rozvoj firmy. Ďalšia výhoda toho mať asistentku je, že keď nie ste v kancelárii, niekto môže zdvihnúť telefón možno práve s rozhodujúcou zákazkou...

Aj keď sa to našim zákonodarcom veľmi nepáči, pretože im to znižuje príjmy do rozpočtu, obľúbená forma zamestnávania je na živnosť. Podpíšete so živnostníkom mandátnu zmluvu aby sa mohol tváriť ako váš zamestnanec a každý mesiac iba dostanete faktúrku. Uvidíme ako dlho to bude fungovať. Má to aj ten problém, že takémuto živnostníkovi dávate cenu práce a ten si platí odvody a dane. To ho samozrejme nepoteší, keď vidí, koľko ide štátu. To štát logicky nechce, je lepšie žiť v nevedomosti, že mám na výplatu 15 v čistom a že zamestnávateľ ma zdiera ako vedieť, že zamestnávateľa stojím 30 mesačne a 15 dostávam ja a 15 štát. To je realita...

Koľko financií treba na podnikanie - prevádzka

Minule som písal o vstupných investíciach pri založení s.r.o.-čky a taktiež trošku málo o živnosti. Dneska by som sa chcel pozamýšľať nad bežnou mesačnou réžiou. Ale bez nákladov na projekty, lebo projektom vo všeobecnosti sa chcem venovať inokedy a vo väčšej miere.

Keď sa pozriem na naše faktúry, dá sa povedať, že sme normálna malá firma, takže možno takto nejako by to mohlo vypadať aj inde.

1. Miesto prevádzky - nájom
Niekde svoju činnosť vykonávať musíte. Kedysi som začal doma. To bolo celkom jednoduché. Keďže som vtedy býval u rodičov, potreboval som súhlas, že tam môžem vykonávať svoju podnikateľskú činnosť, to som priložil k papierom pri vzniku s.r.o.-čky a zaniesol na súd a bolo. Inak, s.r.o.-čka musí mať sídlo. Buď ho máte doma alebo máte prenajatú kanceláriu. Toto musíte doložiť súdu pri zápise alebo pri zmene sídla - buď súhlas majiteľa bytu alebo nájomnú zmluvu.
Na začiatku mnohí pýtajú aj nejaký ten nájom dopredu aby ste im neušli bez zaplatenia, takže to môže byť nákladnejšie ako sa vám na prvý pohľad zdá.

2. Zariadenie prevádzky
Zaujímavé, že to dávam medzi režijné náklady, že? Ono, to preto, že sa mi nechce robiť ďalšiu sekciu a v podstate to aj zodpovedá. Totiž, v princípe sa dá povedať, že zariadenie prevádzky vás bude neustále stáť nejaké peniaze. Horšie je to na začiatku - napr. nábytok, počítače, telefón, pripojenie na internet, tlačiarne, kopírka, kvetinky, ... Ale potom to bude pokračovať - nový softvér, nový počítač, ďalšie pracovné miesto, ....atď.

3. Náplne do tlačiarní, opravy techniky
Áno áno, ono sa to aj kazí. A hlavne, dochádzajú náplne v tlačiarňach, papier, kotúčiky vo faxe a ja neviem čo všetko ešte. Sám som dlho robil tú chybu, že do nákladov napr. na reklamu som nekalkuloval náplne a papiere. Iba poštovné. A stále mi to vyšlo o poznanie lepšie ale bola skutočnosť. Papier toho dovolí až príliš veľa...

4. Pripojenie na internet
Teraz je veľa reklám, všetci ponúkajú závratné rýchlosti. Osobne by som si pozrel hlavne cenu. Skutočne si myslím, že ponúkané rýchlosti presahujú bežné potreby pre prácu a teda vyberte si kľudne nižšiu rýchlosť za lepšiu cenu.

5. Telefóny
Pevná linka, mobily, faxy. Pozrite sa aj na skype - www.skype.com. Dá sa na tom ušetriť veľmi veľa finančných prostriedkov. Ja takto komunikujem s ľuďmi, ktorí pre nás robia mimo nášho sídla a ušetrím tým kľudne aj niekoľko tisíc mesačne. Optimalizácia paušálu na mobily, to je tiež hotové umenie. Dobre nastavený paušál napríklad kolegovi znížil mesačne účet o tisícku. Tým, že sme mu zvýšili paušál...

6. Koncesionárske poplatky
Pozor, máte v kancelárii rádio? Funguje to isté ako doma.

7. Autá
Autá vás budú stáť dokonca viac prostriedkov ako si myslíte. Teda, ako som si ja myslel. Leasingy, poistky, opravy, servisné zásahy, pravidelné servisné údržby a samozrejme benzín...

8. Účtovníctvo
To si v žiadnom prípade nerobte sami, pokiaľ sa tomu nevenujete profesionálne! Bude vás to stáť mesačne peniaze, ale vždy to bude lepšie ako platiť nestále pokuty daňovému úradu a poisťovniam. S tým mám veľa zlých skúseností.

9. Pokuty
Rátajte s nimi, prídu. Naše zákony sú tak nastavené, že neustále budete mať dôvod platiť nejaké pokuty. Najviac vás vytrápia poisťovne, vo veľmi tesnom závese daňový úrad. Nikdy sa mi nič nepodarilo vyhádať. Ale je pravda, že ja sa neviem hádať...

10. Odvody
Aj keď nebude na výplatu, čo sa občas stane, odvody sa snažte mať na poriadku. Lebo začne intenzívne platiť bod 9.

11. Vaše výplaty
Vždy sa snažte, aby tento bod nebol jedenástym, ale prvým. Lebo ak vy prestanete, pretože nebudete mať z čoho pokračovať, všetci ostatní skončili. Takže, vy na prvom mieste. Ostatní počkajú!!!! Toto je zásadná chyba väčšiny podnikateľov vrátane mňa.

12. Banky, splátky úverov
Toto sa dá relatívne jednoducho určiť. Viete, koľko mesačne budete splácať. Ale v bankách sa nevedia dočkať, kým nesplatíte splátku načas a šup šup, hneď máte 25% úrok. Takže banky treba platiť načas a poctivo. No a poplatky za vedenie účtu a účtovné položky, to je niekoľko stovák, až do tisícky mesačne.

Viac ma nenapadlo, ak som na niečo zabudol napíšte.

pondelok 5. novembra 2007

Koľko financií treba na podnikanie?

V poslednej dobe sa zamýšľam práve nad touto otázkou. Jedná sa o to, že mám sen rozbehnúť jeden webový projekt a na ten samozrejme potrebujem kapitál. Hm, lenže otázka je koľko. Málo znamená, že to nedokončím, veľa, že ak to nebudú iba moje peniaze, budem mať čo splácať. Alebo si zoberiem partnera. No, lenže zasa. Aká bude jeho pridaná hodnota? Len peniaze? To mi príde pôžička ako lacnejšia verzia. Alebo mi pomôže pri práci? Super. Bude to ale viac ako zamestnanec?

Máte podobné otázky pri svojom rozhodovaní? Už som písal v predchádzajúcich blogoch, že zobrať si málo alebo veľa cudzích zdrojov sa neoplatí. Treba to odhadnúť tak akurát.

Čo sa týka partnera, je to skutočne na debatu. Partner vás vie podržať v čase, keď nemáte peniaze na zamestnanca alebo dokáže vykryť oblasť, ktorú vy nie. Napríklad prinesie nových zákazníkov alebo technológie, ktoré sami nezvládnete. Ale pokiaľ ho chcete iba pre peniaze, nebudete mať z toho v budúcnosti radosť.

Ako si nastaviť štartovací kapitál?
1. Živnosť
  • teraz sa to menilo, takže asi 100 - 1.000,- Sk a začínate
  • účet v banke, to je takých 100,- Sk mesačne, čiže 1.200,- Sk ročne - to nie je málo
2. Spoločnosť s ručením obmedzeným
  • najskôr vás zoderie notár, tam dáte dobrých 6.500,- Sk za to, že si otvorí dokument z CD-čka, ktoré dostáva z komory a dopíše tam vaše meno
  • je možné, že ešte budete platiť za nejaké overovačky podpisov mimo tej sumy, ktorú som uviedol vyššie
  • zopár drobných dáte za výpis z registra trestov, neviem koľko, mám pocit, že stovku
  • na živnostenskom registri to bolo za tisícku alebo dve keď som to vybavoval ja, neviem ako to teraz zmenili, ale pripravte si radšej dve
  • potom idete na obchodný register, tam to je za 10.000,- Sk za zápis do obchodného registra
  • Takže orientačne suma sumárum do 20.000,- Sk.
3. Akciová spoločnosť
Ufff, to by niekto, kto zakladá akciovku čítal môj blog? Ak áno, ospravedlňujem sa, ale neviem poradiť {;o(.

Určite by som si nedával zakladať s.r.o.-čku žiadnej agentúre. Je to relatívne jednoduché a rýchle a zbytočne to ešte preplatíte. Aj keď som niekde videl reklamu na agentúru, ktorá to robí za cenu notárskych poplatkov aj s notárskymi službami.

Čo sa týka tých 200 tisíc, ktoré sú potebné pri založení s.r.o.-čky. Keď ste sám/sama, treba to zaplatiť celé hneď na začiatku, keď vás je viac, potom stačí polovicu a na zbytok máte čas. Ale zaplaťte to celé naraz a máte pokoj. Za zmenu v obchodnom registri sa zasa platí....a draho. Perlička, keď sme menili sídlo spoločnosti, celé to vyšlo asi 10 tisíc, t.j. polovicu nákladov na zápis.

O tých 200 tisícoch píšem ako keby ich každý mal. Hm, ja viem že nie. Bežná finta je vložiť ich do pokladne, to si iba spravíte príjmový doklad, že ste ich ako nová firma od seba ako fyzickej osoby prijali. Má to ten háčik, že ak nemáte peniaze, zle sa bude začínať. Takže áno, dá sa to, ale potom sa ženiete do trápenia.

Ešte pozor. Po založení s.r.o.-čky vám príde veľa všelijakých faktúr za zápis do rôznych registrov s odvolávkou na milión zákonov. To som už písal, že to sú podvodníci. To určite neplaťte! Rakúšani majú dosť peňazí aj bez začínajúcich slovenských podnikateľov. Preto píšem rakúšani lebo všetky takéto pochybné faktúry som dostal z Rakúska. Tie zo Španielska a Veľkej Británie začnú chodiť neskôr. O tých španielskych ešte napíšem neskôr, to považujem za dôležité.

Už vieme koľko stojí založenie, nabudúce napíšem koľko stojí prevádzka. Ešte jedna myšlienka na záver. V google analytics som našiel, že ste sa sem dostali aj cez hľadaný reťazec "koľko firiem prežije prvý rok". Môj názor je, že všetky. Ľudia ešte majú toľko optimizmu, že ten rok skoro vždy vydržia aj keby to ako nešlo. A to je super.

štvrtok 1. novembra 2007

Personálny management a motivácia zamestnancov II

Dnes by som rád napísal ešte pár slov ku motivácii zamestnancov.

Pred pár rokmi som pracoval v jednej softvérovej spoločnosti v Bratislave. Mal som šéfa, ktorý dokázal dosiahnuť to, že môj pracovný čas bol viac ako 220 hodín mesačne, keď som po desiatich hodinách v práci náhodou potreboval odísť, išiel som sa skoro ospravedlniť a on mi to aj dal patrične pocítiť, že sa mu nepáči môj predčasný, morálku kaziaci odchod.

Na jednej strane bol najlepší zo všetkých, ktorých som predtým i potom stretol - vedel sa pred vedením za svoj tím vždy postaviť. Na druhej strane, neustále sa snažil v nás vyvolať pocit strachu a tlaku zo strany vedenia, že bude zle ak nestihneme šibeničný termín. Dokázal tým to, že sme skutočne celý tím viac ako 10 mesiacov žili iba v práci. Napriek tomu, že 10 mesiacov je dlhá doba, považujem to za krátkodobo vyšpičkovaný výkon, ktorý spôsobil absolútnu nechuť a odchod väčšiny členov tímu.

Čo chcem povedať týmto príkladom? Že aj strach a tlak je jeden z motivačných faktorov na získanie krátkodobého zvýšeného výkonu. Zvyčajne sa ale končí rozpadom tímu.

Ešte pozor, keď píšem tímu, tak tým logicky myslím skupinu ľudí, nie niekoho, kto pracuje sám. V tíme si ľudia musia rozumieť, inak ich výkon klesá a sú nespokojní aj keby mali výborné výplaty a úžasné pracovné prostredie!

Krátke zhrnutie:
  • dajte dokopy ľudí, ktorí sa tolerujú, podporujú a akceptujú
  • chváľte vždy keď je dôvod pochváliť - často aj verejne
  • pokarhajte vždy keď je skutočný dôvod pokarhať, snažte sa "medzi 4 očami" ale občas aj verejne
  • finančná motivácia je dôležitá, ale iba pri prijímaní zamestnanca, potom na ňu rýchlo zabudne pokiaľ nie je negatívny rozdiel medzi ním a jeho kamarátmi v iných firmách na podobných pozíciach
  • strach je tiež motivátor, ale iba krátkodobý
  • vytvorte zamestnancom také pracovné prostredie, aby sa vedeli sústrediť na prácu a neriešili pocity typu zima, veľký hluk a podobne.