utorok 29. apríla 2008

Podnikateľ môže robiť chyby

Zasa som sa na nejakú dobu odmlčal, je to zčasti preto, že mám veľa práce a taktiež preto, že som chcel nazbierať nové námety, o čom všetkom by som vám mohol napísať.
Dneska sa zameriam na chyby a ich význam v živote podnikateľa.

Už dávnejšie som písal o tom, že som čítal knižku od pána Roberta Kiyosakiho s názvom "Ako podnikať úspešne". Odvtedy som si od neho prečítal ešte ďalšie dve či tri knihy, pretože sa mi veľmi páči jeho štýl písania. No ale prečo to opäť spomínam. Preto, že mnohokrát sa v jeho knihách stretnete s názorom, že chyby podnikateľ robiť môže, možno aj musí a zamestnanec nie. Celkom som si myslel, že to chápem, až..... Až som mal niekoľko pohovorov na pozíciu administratívnej pracovníčky a položil som uchádzačkám otázku: "bojíte sa robiť chyby?"

Až pri ich odpovedi som si uvedomil, že to nie sú iba slová. Skoro každá mi odpovedala: "áno, bojím sa robiť chyby, robím všetko preto, aby som chybu nespravila". Toto je postoj zamestnanca. Ja ho nekritizujem, ale vy pokiaľ ste zamestnanci a chcete začať podnikať, odpovedzte si na túto otázku tiež. Úspech u zamestnanca a podnikateľa nie je to isté. Je to vec iného postoja, iného pohľadu na svet. Nechcem mudrovať, tiež nepatrím ku hviezdam podnikateľského neba, ale je to môj názor.

Vrátim sa ku chybám. Keď sme boli deti a učili sme sa chodiť, alebo neskôr bicyklovať. Koľkokrát sme spadli, kým sme to zvládli? Čo by sa stalo, keby sme si vtedy povedali, že proste nechceme padnúť? Neriskli by sme to? Nie? Možno by sme nechodili, nevedeli sa bicyklovať a množstvo iných prirodzených vecí. Žiaľ, neskôr v škole sme sa dozvedeli, že za chyby sa platí a začali nám vštepovať, že sú zlé. V práci nás potom natoľko udupali, že sa stalo naším presvedčením, že chyby sú naozaj zlé a nesmieme ich robiť. Niekto povedal, že sa máme učiť z cudzích chýb, že iba hlupák sa učí z vlastných.

Normálne to cítim ako krivdu voči nám všetkým, že sme museli počúvať takéto hlúposti a že tisíckrát opakovaná lož sa stáva pravdou.

Prestaňme veriť povedačkám! Blázon je ten, kto sa z chýb nepoučí, ale v žiadnom prípade nie ten, kto ich robí. Veď spraviť chybu je tiež prejav slobody. Áno, áno, počujem ako si hovoríte, že ste si každú chybu v živote vypili. Veď áno, to patrí k tomu. Ale je tisíckrát horšie žiadnu nespraviť, pretože sa bojíte posunúť sa trošku viac dopredu. Je to kruté, ale neúspech nás učí a úspech otupuje.

Celkom by sa mi páčila myšlienka takéto úspešného tupca {:o). Len svet je taký, že kto nerastie, upadá. Neverím na dlhodobú stabilitu. Buď ste na ceste hore alebo dole. Dokonca ani naša matička zem nie je rovná...

Žiadne komentáre: